Egy átlagos háztartás összköltségéből a fűtési költségek kb. 52%-ot tesznek ki. A fűtési költségek csökkentésének egy lehetséges útja az épület hőszigetelésének a javítása. Ennek előnye, hogy a hőveszteség csökken, így a fűtéshez kevesebb energia szükséges. A hátrány: az éjszakai hőcsere csökken, ami nyáron az épületben magasabb hőmérsékletet okoz. Az energiatakarékos helyiség klimatizálás kellemes komfortérzetet nyújtó modern megoldását a felületfűtési és -hűtési rendszerek jelentik. Ezen rendszerek üzemeltetése alacsony energia költséggel jár, ezen felül a huzathatás csökkenése és a majdnem teljes zajmentesség miatt sok előnyt nyújtanak más rendszerekkel szemben.
A falakba épített felületfűtési és felület hűtési megoldások sugárzással adják le vagy vonják ki a hőt, így kellemes környezetet teremtenek a felhasználók számára. A falfűtés és falhűtés telepítése egyszerűbb, mint elsőre gondolná. A falfűtési és falhűtési rendszert vázszerkezetes falba, fali profilokba lehet építeni, vakolt rendszer esetében pedig közvetlenül a vakolat rétegbe kerül. A falfűtés és falhűtés rendszerek új építés esetén is tökéletes megoldást jelentenek, de felújítások esetén még inkább ajánlottak.
A vakolat alá tartó síneken kis méretű (10mm) csöveket rögzítünk amin keresztül átáramló víz felmelegíti vagy lehűti a falfelületet. Lényege hogy külső falak és a mennyezet sugárzó fűtőtestekként működnek. : A hosszúhullámú sugárzott hőt „kellemes melegnek” érzékeljük Elsődlegesen a mennyezetre kerülnek elhelyezésre, nagyobb hőszükségletnél oldalfara is.
A mennyezeten előre elkészült gipszkarton profil szerkezethez rögzítjük a rendszer lemezeket amikben azután bekerülnek a mennyezet fűtés csövek. A gipszkartont a profil vázhoz és a rendszerlemezhez rögzítik amit a felületkezelés majd festés követ. Ebben az esetben a gipszkarton tábla sugározza a hőt és lesz kellemes hőmérséklet a helyiségben.
A padlófűtés nagyarányú sugárzó hővel rendelkezik ez által kellemes és otthonos hőérzetet biztosít. A helyiségben a komfort hőmérséklet 2-5 fokkal alacsonyabb mint, radiátoros fűtés esetén. Ez energiát takarít meg, mint az is ,hogy a padlófűtés egyenletesen melegíti fel a helyiséget, és kikapcsolás után a hő még hosszabb ideig megmarad. Szerelésnél elsődleges a szigetelés elhelyezése amit a párazáró fólia követ majd a vasháló amin rögzítjük a fűtéscsöveket. Alapesetben 4-6 cm estrichbeton kerül a csövek köré, végezetül a hideg-meleg burkolat, ami együttesen átmelegedve kellemes hőérzetet biztosít.
A felületközeli hűtési és fűtési megoldással a helyiségek hőmérséklete rövid reakcióidővel szabályozható. Ugyanazon rendszer szolgál fűtésre és hűtésre, így a beszerzési költségek lényegesen alacsonyabbak. Sok esetben egy épület teljes hőigényét ki lehet elégíteni. Az alacsony hőmérsékletű rendszer sugárzó hője és hideg közege, valamint az egyenletes hőmérséklet eloszlás maximális komfortérzetet biztosít.
Copyright © 2020 Komfort az otthonában.
Készítette: itmegoldas.hu